
Bieganie to jedna z najbardziej dostępnych form aktywności fizycznej. Niestety bieganie często kojarzone jest z czymś męczącym i wręcz znienawidzonym od szkolnych lat. Jednak dlaczego…? Przecież od najmłodszych lat wszyscy chcieliśmy biegać!
Jakie zalety może przynieść Ci bieganie?
1. Kontrola wagi – bieganie jest jedną z najefektywniejszych metod spalania kalorii. Regularne bieganie przyspiesza metabolizm.
2. Poprawa zdrowia układu sercowo-naczyniowego – regularne bieganie wzmacnia serce, poprawia przepływ i krążenie krwi oraz obniża ryzyko zachorowania na zawał, czy udar. Obniżenie ciśnienia krwi, które zmniejsza ryzyko nadciśnienia.
3. Zwiększona odporność – bieganie może pomóc Ci w walce z infekcjami i chorobami.
4. Wzmocnienie kości i mięśni – bieganie angażuje różne grupy mięśniowe, szczególnie nogi i pośladki. Obciążenie spowodowane bieganiem stymuluje wzrost kości, co może pomoc w zapobieganiu osteoporozy.
5. Poprawa kondycji i wytrzymałości – regularne bieganie pozwala na pokonanie dłuższych tras i intensywniejszych treningów bez uczucia zmęczenia. Bieganie przekłada się na wzrost sprawności fizycznej, co przekłada się na większą energie i lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu.
6. Poprawa zdrowia psychicznego – redukcja stresu i lęku to jedna z zalet biegania, które wydziela endorfiny zwanymi „hormonami szczęścia”. Lepszy sen dzięki regularnej aktywności, a także jakość snu i zwiększona łatwość zaśnięcia.
7. Socjalizacja i budowa nawyków – dzięki bieganiu jesteś w stanie nawiązać znajomosci dzięki dołączeniu do grup biegowych, czy społeczności w internecie, która dzieli się wiedzą i swoimi wynikami. Regularne bieganie może prowadzić do stalej zmiany w życiu, zdrowej rutyny i unikania szkodliwych nawyków.
Bieganie musi być poparte odpowiednią techniką i regularnością, żeby mogło przynosić benefity. Jest to wszechstronna forma, która przynosi korzyści zarówno dla ciała jak i umysłu.
Hmm… super! Znasz już korzyści, ale w sumie jak biegać?
Należy pamiętać, żeby traktować bieganie jako „maraton„, a nie „sprint„. Większość treningów powinna być WOLNA, żeby skrupulatnie budować swoją bazę tlenową. Prosta rada – biegnij wolno. Poniżej strefy (180 – wiek). Warto jednak przeplatać tzw. bazę z biegami nastawione na tempo, czy bieg progresywny. Są to biegi intensywniejsze, ale tak jak i na siłowni… powinniśmy zadbać o różnorodne bodźce, żebyśmy byli przygotowani na wszystko. Nasze serce nauczy się wolniej pompować krew w stanie spoczynku. Nie zdziw się jak Twoje tętno spoczynkowe spadnie w nocy poniżej 40 uderzeń na minutę. Nie musi tyle pracować, samo zdrowie.
Jeżeli jesteś osobą, która zmaga się z nadwagą bądź otyłością, warto zacząć od spacerów. Nie możesz biegać z nadwyżką kilogramów, ponieważ nabawisz się prędzej, czy póżniej samych nieprzyjemności. Nie biegaj, żeby schudnąć, jeżeli jesteś w tej sytuacji.
W kolejnym artykule opiszę Ci strefy tętna i w jakich powinieneś się obracać w zależności od tego co chcesz osiągać i w jakim miejscu jesteś.
Jesteś zwolennikiem biegania? Chcesz zacząć? Daj znać!